Powered by Blogger.

Mezuniyet Zamanı Geldi Çattı!

Eveeett, 185 yıldır hiç bir şey yazmamışım. Tekrardan merhaba!

Malum dönem sonu gelmek üzere, mezuniyet zamanı yaklaştı. Uzun zamandır gözlemliyorum, memleketim genci mezun olmayı beceriyor, fakat mezuniyet giysisini bildiğiniz kıçıyla giyiyor. 

Gençler, kuzular, canlar! Gelin dönün bu yanlıştan bir an evvel. Bilgi çağı diye kıçımızı yırtıyoruz burda zır zır. Tüm gün facebook, twitter takılırken, bi açın bakın o kep nasıl takılıyor. Ya da bakmayın, anlatıyorum.Efenim mezuniyet giysisi üç parçadan oluşur. Evvela mezuniyet kepimiz vardır. Peşi sıra cüppemiz, onun ardı sıra da fakülteden fakülteye değişerek kapüşonlarımız ya da atkılarımız.

Dünyanın bir çok yerinde britanya (oxford ya da cambridge) modeli takip edilir, hatta gelenekselleşmiştir. Zira bu mezuniyet kıyafeti olayı onlardan çıkmıştır.

Gelin bunları ayrı ayrı inceleyelim.
Mezuniyet Cüppesi


Çoğunlukta siyah olmakla birlikte başka renklerde olduğu da görülmüştür. Farklı renk cüppeler bir çok üniversitede doktora mezunlarına ayrılmıştır. Tabi bide rektör vırt zırt var işte, onlar da bambaşka renkler giyerler. Cüppe boyu diz ila ayak bileklerinizin ortasında olmalıdır. Cüppem çok büyük falan demeyin boşu boşuna, genişi darı olmaz onun, cüppe sonuçta. Cüppenizin bedeni boyunuza göre seçilir. Genişliğide buna tekabül ederek değişir.
Kapüşon ve ya Atkı

İşte asıl cüppeye renk katması gereken bunlardır. Fakülteye ve tabi ki üniversiteye göre değişir renkler. Bazı üniversiteler 4 yıllık mezunları kapüşonu takarken, iki yıllıklara ayrımı sağlayabilmek için atkı verir. Kapüşon takılacaksa cüppenin içine gömlek giymek uygundur, zira düğmenize tutturulur bunlar. Atkılar ise ya boynun iki yanından sallanır, ya da tek omuz üzerinden.

Buyrun Sayın Karatay'ın ikizinden, giyinmenize yardımcı olacak bir video;Mezuniyet Kepi

Mezuniyet kepleri, ne mezunu olduğunuza göre farklı farklıdır. Lisans ve yüksek lisans mezunları kare versiyonu takarlar. Doktora mezunlarına daha ziyade Fransız tipi olan kep taktırılır. Onlar tabi daha afili olmak durumundalar. Ecnebiler kare versiyona mortarboard derler. Neden? Çünkü tuğla ustalarının kullandığı harç/sıva tahtasına benzer. Kendisine Oxford kepi de denir zaman zaman. Ortasından bir püskül sallanır.

Mezuniyet kepleri farklı farklı boylarda üretilir. Her kafa için ideal bir boy vardır. Kafanıza uyanı bulup onu giyin efenim, sinir etmeyin insanı fırt fırt fırt düşen kepinizle. Kep giymenin de bir edebi var, usülü var. Başınıza uygun kepi alırsanız zort diye düşmez böylece abidik gubidik saç tokalarıyla uğraşmazsınız. Kepin yumuşak kısmının bir tarafı büyük diğer tarafı küçük olur. Büyük kısmın başınızın arkasına gelmesi ve ensenize doğru inmesi gerekir. Öndeki küçük kısmın sivri ucu başınızın tam ortasında olmalıdır. Öyle mal mal yana falan çevirmeyin onu.

Örnek 1 - Kepi nasıl giymemeliyiz. Kızları da geçtim de o kep soldaki gencin kafasında nasıl duruyor çok merak ediyorum.

Geldik en önemli kısıma. Şu kepi giyecekseniz usülünce adam gibi giyin, benim cinlerimi tepeme getirtmeyin. O kepin düz kısmı başınıza, dolayısıyla yere paralel olacak. öyle arkanıza sallayıp, yere dikey bi şekilde başınızın arkasından mısır piramidi çıkıyomuş gibi gezmeyin ortalıkta, azınızı burnunuzu kırdırtmayın bana. Maşalı saçlarınız bozulur, ya da Krusty the clown gibi görünürsünüz diye korkuyosanız düz fön çektirin. Kafanızı gözünüzü dağıtırım. Saçınızın başınızın hali kalmaz. Sırf arkadaşlarına uymak amaçlı kepini böyle uyuz uyuz takıp düşmesin diye tel tokalarla iki santimlik saçına tutturan erkekler bile gördüm. Tokaları gözlerine batırasım geldi.

Tören sırasında kepinizin püskülü sağda olmalı. Diplomanızı aldıktan sonra, püskülü sola atınız.

Arkadaşım o kep öyle takılacak olsa, bağcığı olurdu, arkası kısa olurdu. tokasız kendi başına kafanda durabilecek bişeyleri olurdu. o kepin sivri uçlarını beyninize saplarım uyuz etmeyin beni. Açın nedir usulü diye bakın bi, az kaldı profesyonel dünyaya adım atmanıza. Araştırın biraz, rezil rezil mezun olmayın üniversiteden. Koyun gibi herkes böyle takıyo diye yanlış yapmak zorunda değilsin.


Kepi nasıl giyeceğinize dair video için buyrun;Mezuniyet töreni vakti gelmeden, üniversitenizin websitesi, kütüphanesi, arşivleri karıştırılmalıdır. Renklerinizi öğrenin, cüppe bedeninizi öğrenin, tören hakkında bilgi edinin. Hayatınızın en özel günlerinden biri olacaktır bu. Kepaze kepaze gezmeyin ortalarda, şık olun. Bide mümkün mertebe diskoya gidermiş gibi cırtlak renkli saten elbiseler giymeyin o cüppenin içine. Cüppe içine klasik giyinilir. Kepinizi adam gibi takın, başınızın arkasında görürsem çıkarır kafanıza saplarım.

Örnek 2 - Mezuniyet cüppesinin içine neler giymemeliyiz.

Hadi kolay gelsin size.

No comments