Powered by Blogger.

Siz herşeysiniz!Canım hemcinslerim,

Bu güne kadar kadın oldunuz, anne oldunuz, sevgili-eş oldunuz, doktor oldunuz, avukat oldunuz, mühendis oldunuz, öğretmen oldunuz. Anne oldunuz! Evlatlar yetiştirdiniz! Dünyanın en önemli işini yaptınız. Siz herşeysiniz! 7 Haziran’da da bu zamana kadar yaptıklarınızdan daha önemsiz olmayan bir iş başaracaksınız. Bir diktatörün yolunu keseceksiniz! Hayır diyeceksiniz, Yeter diyeceksiniz.

Kadın olduğunuz için,
işkadını olduğunuz için, ana olduğunuz için, emekçi olduğunuz için, verdiğiniz emeğin karşılığını istediğiniz için, sesinizi çıkarın. Çocuklarınıza bir vatan miras bırakabilmek için, bu memleket yitip tükenmeden, parça parça sinsice, gizlice satılmadan seçme hakkınızı kullanın!

Ben kızımı ne kendine, ne ülkesine değer vermeyen insanların yetiştirmek istemiyorum. Sırf kadın olduğu için geleceğine, zekasının yarısına bile sahip olmayan acayip adamlar tarafından karar verilmesini istemiyorum. Sizlerin çocukları için de istemiyorum.

Çocuklarımızın geleceği birbirine bağlı kadınlar! Çocuklarımızdan çaldığıyla kendi çocuklarına hanlar hamamlar inşa edecek tek bir adamın tayin edeceği geleceğe mahkum etmeyelim! Oyunuzu verin. Geleceğimize kendimiz karar verelim!


Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikayet ölümden olsun.

Cahit Sıtkı Tarancı

No comments