Powered by Blogger.

Pazar günü ankarada yapılabilecek şeyler

efendim önceliklen belirmet isterim ki neşeli ve de ankara'ya tü kaka diyenlere satır arası laflar içeren bir listedir bu.


Evet belki deniz yok Ankara'da ama siz sonbaharda Eymir'e gittiniz mi hiç? Sarı, yeşil ve toprak tonlarının göl etrafında oluşturduğu ahengi seyrederken, boynunuza doladığınız atkıyı biraz daha yukarı çekerek, sıcaklığına biraz daha sokulduğunuz sevdiceğinizle balik ekmek yediniz mi hiç? Balık ekmeğinizi göl sakinleriyle de paylaşabilirsiniz. İstanbul'a da boğazınıza da taş çıkartır efenim.
Gölün çevresi 14 km uzunluğunda ve araç trafiğine kapalı. Sadece servis araçları girebiliyor ve bu yüzden bisiklete binmek ve yürüyüş yapmak için çok ideal bir parkur. Bisikletiniz yoksa da problem değil çünkü 2 kapının çevresinde de bisiklet kiralayan firmalar mevcut. Saatine 10 TL ödüyorsunuz ve farklı markalardan istediğiniz bisikleti seçebiliyorsunuz.

Akşam üzeri Tunalı'dan aşağıya aheste yürüyüşlerde bulundunuz mu? İnsanların cıvıltısını, o gri gökyüzüne inatla rengarenk insanları seyrederek içinizi ısıttınız mı?

Bahçeli'de Sim dondurmacısında sıra beklediniz mi he? Bir Meto var zaten daha iyi dondurma yapan. Kışın avcunuzdaki kestane'nin sıcaklığıyla ısınarak yürüdünüz mü hiç? Sonra çok sevdiğiniz arkadaşlarınızla iki bira üzeri dünyayı kurtadınız mı sokak arası küçük kafelerde?

Olgunlara gidip saatlerce eski kitapları didiklediniz mi?

Kar üstünde mangal yakıp sucuk kızarttınız mı?

Beypazarına gidip eski çarşıyı gezdiniz mi? Kahvaltı yaptınız mı İnözü Vadisi'nde koca cevizlerin, söğütlerin altında? Havuç tatlısı yediniz mi? Havuç suyu içtiniz mi? kuru pişiren fırının kapısında yarım saat beklediniz mi kedi gibi fırından yeni çıkmış taze ve yumuşak olanlardan yiyebilmek için?
Dikmen vadisi pazar yürüyüşleri için harika bir yer!Şehrin içinde ama bir o kadar sakin, bir o kadar sessiz. Ayrıca sıcak yaz günlerinde muhteşem serinlikte olur. Yürüyüş haricinde şu meşhur açık hava spor salonlarından da var. Acıkırsanız ya da keyifle bir kahve içeyim derseniz mini mini kafeler var. Hatta malzemeniz varsa bir tırmanma duvarı var!Yüksel de sokak şarkıcılarını dinlediniz mi hiç?

Pazar sabahı İncek'te köy kahvaltısı yaptınız mı siz hiç? Taze pişmiş bazlama ve masanızın kenarında fokurdayan semaver eşliğinde?

Hayır? Yapmadınız mı? O halde siz aslında hiç Ankara'da olmamış, Ankara'da hiç bi pazar geçirmemişsiniz ki..

Keyifle kalın!

2 comments

  1. Ben de Ankara'dayım ve sanırım bıdıklarımız yaşıt :) Ne eğlenceli bir blog bu, tanıştığımıza memnun oldum :) Sevgiler...

    ReplyDelete
    Replies
    1. Teşekkür ederim :) Bende sizi uzun bir süredir takipteyim, ne güzel yazıyorsunuz :) Bıdıklarımız hem yaşıt hem adaş :) Tanıştığımıza ben de çok memnun oldum.

      Delete