Powered by Blogger.

Veronika Decides to Die / Veronika Ölmek İstiyorYazar: Paulo Coelho

Sevgili Veronika neredeyse istediği her şeye sahiptir. Genç ve güzeldir, sevgilileri olmuştur, bir işi ve onu çok seven bir ailesi vardır. Fakat yine de mutsuzdur. Veronika yaşama amacının ne olduğunu bilmiyordur ve hayat onun için günlerin geçmesinden ibarettir. Hep birbirinin aynı günler..


Böyle yaşamak istemeyen Veronika bir sabah bir avuç ilaç içerek intihar etmeye karar verir. İntihar girişimi başarılı olmaz ve bir akıl hastanesinde (Villette) uyanır. Uyanmasıyla beraber kalbinin iyileştirilemez bir şekilde hasar gördüğünü ve yaşamak için sadece bir kaç günü kaldığını öğrenir.

Hikaye Veronika'nın hayata dair fikirlerini sorgulaması ile devam eder. Villette'de gün geçtikçe hayata daha çok bağlanır...

Paulo Coelho'yu  ya çok seversiniz, ya nefret eder, okuyamazsınız. İşte bu kitap bütün bu önyargıları değiştirecek. Coelho hiç bu kadar sürükleyici olmamıştı. Çok uzun değil, 200 sayfa kadar bir kitap. Fakat bu kısacık 200 sayfada bile hala hayatta oluşunuza şükredeceksiniz.

Kitaptan satırlar:

- İnsanlar ancak koşullar buna elverdiğinde delirme lüksüne sahiptirler.

- Ya zihninizi denetleyeceksiniz ya da zihninizin sizi denetlemesine izin vereceksiniz.

-Taştan fışkı­ ran bir pınar ol, suyu tutan bir sarnıç olma.

--------------------------------------------------------------------------------


Writer: Paulo Coelho

Our dear Veronika has everything that she wished for. She is young and beautiful, has has lovers, a good job, and a loving family. However, she is still very unhappy. Veronika does not know what her life's aim is and life for her is just another day passing by. Days that are all very similar to each other.

Veronika doesn't wish to live in such a way and decides to commit suicide one morning by taking a handful of pills. Her suicide attempt does not succeed and she wakes up in a mental hospital (Villette). Once she's awake, she finds out that heart has taken irreversible damage and that she has only a few days left to live.

The story continues with Veronika's questionings of her thoughts on life. Each day that she spends in Villette she is more attached to life...

You either love Paulo Coelho or hate him and can't read his books. This book will change that. Coelho has never this absorbing. The book is not very long, about 200 pages, and it is in those 200 pages you will be thankful that you are still alive.


Some favourite lines from the book:

- People only have the luxury to become mad when the circumstances permit.

- You have two choices, to control your mind or to let your mind control you.

- Be like the fountain that overflows, not like the cistern that merely contains.

No comments