Powered by Blogger.

Ergen Bebekle Hayat - Vol.2

Yeni anne baba olsanızda, anne baba adayı olsanızda, teyze hala dayı amca olsanızda, çocuğunu üniversiteye göndermiş ömrünün ikinci baharını yaşayan biri olsanızda, yoldan geçen bir yabancı olsanızda, ömrünüzün bir noktasında bir ergen bebekle / bebek görünümlü ilkel küçük insanla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu karşılaşmayı bi gıdım yumuşatmak adına işte size minik bir kılavuz.

1. Onlar cennetten düşmüş küçük birer tanrıdır. Çünkü bütün dünyanın onların etrafında döndüğünü, bütün her şeyin onların olduğunu düşünürler. Ama bunu onlara çok görmemek lazım çünkü gerçekten beyinleri henüz tüm evrenin ne kadar minicik bir parçası olduklarını kabullenecek kadar gelişmiş değil. Bu ilkel mağara insanlarında özellikle mantık aramamak gerekiyor, çünkü beyinlerinin mantık zincirini oluşturan kısmı henüz bir bezelyeden ibaret. İşte ergen bebeklerin en büyük sorunu bu. Düşününki siz varolduğunuzdan beri tanrı olduğunuzu sanıyorsunuz, sonra birden bire değilsiniz!
2. Bebeklerine mağara adamı dediğim için kızacak bir sürü insan vardır biliyorum. Ama şöyle uzaktan bir yabancı gözüyle ergen bebeğinizi izleyin bir süre. Eline aldığını yeni nesneyi bir süre evirip çevirip incelerler. Ses geliyor mu diye sallarlar, sonra bam bam bam vururlar sağa sola. Ve küüttt omzunun üzerinden arkaya sallayıp başka bir şeye yönelirler. Tanıdık geldi değil mi? İlkel bir mağara insanı! Aynı Dr. Harvey Karp'ın söylediği gibi, "bir çocuğu büyürken izlemek, evrime şahit olmaktır!". İşte bu ilkel insanın kurallarını anlamaya, anlamlandırmaya çalışmayın. Anlayamazsınız. İstediği bebeği değilde aynısının tıpkısı fakat sadece saçları farklı renkte olanı verirseniz, istediğini alana kadar size tüm bebekleri getirtecektir. Bu esnada sizden nefret edecek, çılgınca bağırmaya başlayacak, sonra neye bağırdığını unutacak, unuttuğu için bağırmaya devam edecek sonra birden bire büyük bir sessizlik içinde başka bir şeye yönelecektir.

3. Ben küçükken böyle fantastik çizgilerle hazırlanmış çizgi filmler yoktu. Oturur Looney Tunes seyrederdik. Tazmanya canavarını hatırlayın. İşte bir ergen bebek tam bir tazmanya canavarıdır. 2 dakika içinde eşyaların yerini değiştirir, kaybeder, kırar ve döker. Saatte 60 kilometreyle hız değiştirebilir. Yapcak bişey yok, sıkı durun, hazırlıklı olun.

4. Biri kriz mi dedi? Ergen bebek deyince elbette aklımıza hemen ergen bebek krizleri, 2 yaş sendromları, markette rafların arasında kendini yerlere atmış, çığlık çığlık bağıran bebekler gelir. Böyle şaşkın şaşkın bakakalırsınız. Hatta korkabilirsiniz. Ya da kahkahalara boğulabilirsiniz. Haftasonu mesela yaklaşık 20 dakika lavabo başında tartıştık. Sevgili Bıdıkovski'm ellerini yıkama istedi, gördüğü minik bebe taburesini çekti lavaboya çıktı üstüne. Gelin görün ki boyu hala yetmedi. Kucağıma alıp kaldırarak yardım etmeyi teklif ettim. İnatla kendi uzanmaya çalıştı. Ellerini yıkaması (aslında tek derdi suyla oynamak) için yardımcı olmaya çalışırken bunu her tekrarladığımda feryat figan bağırdı. 

5. Yemek ve uykuyu kesinlikle aksatmayın! Açlık ya da uykusuzluk kafadan kriz nedenidir. Ama ya ikisi bir aradaysa! Allah yardımcınız olsun, kaçıııınnnnnn! Yamyamlardan farkları kalmaz bu durumda. Mümkün olan en kısa zamandan hangisini eleyebiliyorsanız elinizi çabuk tutun.

6. Kızlara bebek, erkeklere araba olayını unutun. Saatlerce araba süren, ya da öğlen uykusuna trenine sarılarak geçmek isteyen bi minik mağara insanı var bizim evde.

7. Ergen bebekler aynı ergen gençler gibidir. Anlaşılmaz davranışlar, yok yere mızıklanmalar, tahmin edemeyeceğiniz kadar saygısız, sürekli ilgiye muhtaç, kriz halinde, sürekli aç, egoistler... Henüz ergenlik yıllarını unutmayacak kadar yaşlanmamış olanlarınıza ne kadar tanıdık geldi değil mi? Neyse üzülmeyin. Bir on sene sonrasına hazırlık yapmış oluyorsunuz böylece. Ne mutlu size!

8. Bazı günler onu bir kutuya koyup, kutunun üzerine 'ikramımızdır, lütfen buyrun' yazıp, caddenin kenarında dikilmek gelecek. Yapmamaya çalışın.

9. Jurassic Park'a hoşgeldiniz! Ergen bebeğinizle geçen günler velosiraptorların kapıları açmasını öğrendiğini seyretmek gibi olacak. Ya da bilgisayar oyunundaki karakterinizin inanılmaz bir hızla level atlaması gibi olacak. Bir sabah uyanacaksınız ve yeni bir level unlock edilmiş olacak. Hazır olun, hazırlıklı olun, sıkı durun. Şaşkınlığınızı sakın o minik mağara insanına belli etmeyin.

10. Bulduğunuz her fırsatta uyumayı, kendinize birazcık zaman ayırmayı unutmayın.

Sabırla, sevgiyle kalın.


No comments