Powered by Blogger.

Yedigöller Milli ParkıBol dönemeçli yolların ardından karşınıza çıkan muazzam bir doğa harikası Yedi Göller, saklı bir cennet! En son ilkokuldayken gitmiştim ve o zamanlar yol berbattı. Toprak yoldan sarsıntılar eşliğinde giderken çılgın yağmurlardan dolayı yolda zaman zaman uçmuş kısımlarda durarak babamın bir arabanın dingilini (evet aks'ta diyebilirdim ama ben dingil demeyi seviyorum arkadaş) bir yolun geçişe el verecek kısmını ölçtüğünü hiç unutmuyorum. Tüm bu sıkıntılara değer mi? Kesinlikle! Ki artık bol dönemeçli de olsa çok daha rahat, daha düzgün bir yoldan çıkıyorsunuz milli parka. Umarım bu yol asla çok çok güzel hale gelmez ki, biz pis insanlar bu doğa harikasını da mahvetmeyiz.

Baharda giderseniz yeşilin her tonunu görebileceğiniz, Ekim-Kasım aylarında giderseniz yeşil, sarı ve kırmızının en güzel tonlarını görebileceğiniz yegane yerlerden birisi Yedigöller. Göllerin arasındaki ahşap köprüler ve iskeleler, küçük bir şelale ve buz gibi tatlı su kaynakları var parkta. Sanki gardrobun içine girdikte birden Narnia'da bulduk kendimizi.Park hakkında

1965 yılında açılan Milli Park, 2019 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Geyik , karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki ve sincap gibi hayvan türlerini barındıran vahşi doğası ve görkemli manzarasının nefesinizi keseceğinden emin olabilirsiniz (kuş ve kurbağa haricinde hiç bir şey görmedim bu arada). En azından uzun yürüyüşler nefesinizi kesecek ondan emin olun :)

Yedigöller Milli Parkı’na giriş ücretli, yaya 4lira, otomobil 12lira, kamp yapacaksanız çadır başına 20lira ödüyorsunuz. tabi bunlar bizim gittiğimizdeki fiyatlardı, gitmeden kontrol etmekte fayda var.

Hava sıcak olsa bile yedigöller her zaman daha serindir, tedarikli olun, yanınızda bir parça daha kalın birşey bulundurun.

Her gölün önünde, isminin, büyüklüğünün ve derinliğinin yazdığı bir tabela bulunuyor. Böylece hangi gölde gezdiğinizi anlayabiliyorsunuz.

Göllerin çoğunun üzerinde seyir terası gibi balkonlar bulunuyor, bu alanlar fotoğraf çekmek için ideal. Aynı şekilde aralardaki köprülerde fotoğraf için muhteşem.Nasıl gidilir?

Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde bulunmaktadır. Park bütün sene açık olmakla beraber, gitmeden önce hava durumunu ve yol durumunu kontrol edin. Kışın manyamış hava koşullarında yollar kapalı olabiliyor.

Ankara-İstanbul karayolunun 152. km'sinden Yeniçağa ve 190. km'sindeki Bolu il merkezinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır. Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı kar nedeniyle kapalı olduğunda ulaşım Yeniçağa-Mengen-Yazıcık veya Devrek-Yazıcık üzerinden yapılır. Park Bolu iline 42 km. uzaklıktadır. Yanlız o son 42 kilometreyi daha önce bahsettiğim muhteşem dönemeçli dağ yolunda saatte 30 km'den de daha hızlı bir şekilde katedemeyeceğiniz için Bolu'ya gelince 1-1.5 saat daha var diye düşünebilirsiniz.Konaklama

Çadır kampı ilk tercihlerden biri. Milli parkın genelinde kamp yapılabiliyor. Yani isterseniz dağın tepesinde, isterseniz gölün dibinde kamp yapma imkanınız var. Fakat piknik alanları ile kamp alanları birbirine çok yakın hatta içiçe. Çadırınızın dibinde piknikçileri ağırlamanız kuvvetle muhtemel.

Konaklama için tek alternatifiniz çadır değil, içeride kiralık bungalov evler de bulunuyor. Kamp yaptığımız zaman bu bilgileri güncellerim ancak gördüğüm kadarıyla çok az yerde kamp yapılamaz tabelası var, onun dışında istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Bu durum göllere sıfır şekilde kamp yapmanıza imkan sağlıyor.

Kötü tarafı ise, piknik alanı ile kamp alanları birbirinden ayrı değil, çadırlarla piknikçiler bir arada, sabah uyandığınızda çadırınızın önündeki masada piknikçileri görebilmeniz mümkün.

Ha ben çadırda kalamam böcük ııyyykkk diyosanız, parkın bungalov evleri var fakat çok erken bi tarihten rezervasyon yaptırmanız gerekir.


Yeme-içme

Piknik yapmaya geliyorsanız, park içinde masalar var fakat mangal, tüp, her türlü ateş yasak. Alışverişinizi de merkezde halletmeniz gerekiyor çünkü parkın içinde sadece köfte ekmek felan alabileceğiniz bir iki büfe var.


Aktiviteler

Mis gibi temiz havada doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Piknik yapabilirsiniz fakat ateş yakmadan (pikniğinizi buna göre hazırlamalısınız). Hazırlıklı gelmişseniz göl kenarında kamp yapabilirsiniz. Şahane fotoğraflar çekebilir, eylül ayına kadar balık tutabilirsiniz.

No comments