Powered by Blogger.

Hindistan Cevizi Yağı


Şu hayattta hindistan cevizi yağı diye bir mucize var a dostlar. Ben hiç sevmem hindistan cevizini. Ne tazesini ne kurusunu ne pırtolu halini ne de tırtolu halini. Ama bu, bir mucize olduğunu kabul etmeyeceğim anlamına gelmez.

Bıdıkovski'nin atopik dermatitlerini çare arayışları sırasında tanıştım hindistan cevisi yağı ile. Kullanmaya başladıktan bir kaç gün sonra kabartılar azalmıştı. Bir süre sonra tamamen çıkmamaya başladı. Bir sene kadar evvel de hepimizin kıçına başına sürdüğü her derde deva krem tacını giydi.


Bir kere hindistan cevizi yağı yenebilir. Yiyebileceğimiz bir şeyi çoçomuzun kıymetli poposuna gönül rahatlığıyla sürebiliriz değil mi. Dikkat etmemiz gereken organik olarak soğuk preslenerek elde edilmiş ve organik sertifikalı olması. Yani tarım ilaçlarına maruz kalmamış meyvelerden.

Hindistan cevizi yağını mutfakta direk tereyağı ya da sıvı yağ yerine kullanabilirsiniz. 24,5 derecenin altında katılaşır. Hindistan cevizi yağında orta zincirli trigliserit bulunur ve bu yüzden sindirimi en kolay besinlerdendir. İyi kolestrolleri yükselterek kalbinizi korur, yüksek tansiyonu önler. Vücuda hızlı enerji verir ve depolanmaz bu yüzden de yağlanma yapmaz. Şekeri dengede tutar, yüksek ısıya dayanıklıdır, kansorejen madde üretmez. Epilepsİ ve alzheimer gibi hastalıklarda faydaları gözlemlenmiştir.

Hah tabi şöyle de bir durum var. Benim gibi hindistan cevizinden hoşlanmayan insanlar için sabah kahvaltısında yumurtayı hindistan cevizli bir tat ve kokuyla yemek pek hoş olmuyor. Keke katarım bende, kahveme katarım. Evet evet, kahvenin acılığıyla şahane bir uyum içindeler!

Daha öncede söylediğim gibi deri hastalıklarında şahane bir çözüm. Yanıkları iyileştirir, egzema ve dermatiti geçirir. İçeriğindeki kaprilik ve lorik asiltler deriye dahili ve harici olarak etki eder ve şahane bir nemlendirici olur.

Saçlarınıza bakım yapabilirsiniz, makyaj temizleyici olarak kullanabilirsiniz.

Bebeklerde konak tedavisi ve pişik oluşmasını önleyici krem olarak kullanabilirsiniz.

Daha fazla okumak isterseniz şuradan buyrun.


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19664276
http://www.westonaprice.org/know-your-fats/the-latest-studies-on-coconut-oil/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28068634

No comments