Powered by Blogger.

South 101 - Seattle Part 1


Seattle Amerika Birleşik Devletlerinin kuzey batısında, Washington eyaletinde. Microsoft, Boeing ve Amazon'un ev sahibi. Dolayısıyla ABD2nin en büyük finans merkezlerinden biridir. Bu kadar teknoloji bir aradayken hayalinizde nasıl bir şehir canlanıyorsa aynen öyle. Öyle garip bi havadaki sokakta yürüken yanınızdan robotlar geçse hiçte garipsemezsiniz.

Seattle zümrüt lakabını gerçekten hakeder. Her mevsim çılgınca çektiği yağmurlarla yemyeşildir. Ziyaret için en uygun mevsim Mayıs-Eylül arası. Kış aylarında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız aman yağmurluğunuzu ve yağmur çizmelerinizi valizinize koymayı unutmayın!

Seattle'ın en büyük özelliği herkesi kucaklamış olması bence. Her renkten insan, evsizler, eşcinseller. Herkes kendi halinde büyük bir uyum içerisinde yaşıyor. Melbourne kadar çok kültürlü bir şehirde bile böylesine bir uyum, bir huzura tanık olduğumu sanmıyorum. 2007 yılında Seattle'da evsizlere ve eşyalarına zarar vermeyi yasaklayan bir yasa çıkartılmış. Evsizlere destek olan bir çok yardım kuruluşu var. Seattle her anlamda sorunlarına insancıl çözümler üretmeye çalışan bir şehir.


Seattle deyince herkesin aklına önce Microsoft, sonra Amazon, sonra Boeing geliyor. Bu kadar teknoloji devi bir aradayken bu şehrin çılgınca gelişiyor ve büyüyor olmasını garipsememek gerek. Ufuk çizgisinde Amerika'daki tüm diğer şehirlerden çok daha fazla vinç bulunmakta. Evet şu an için çirkin görünüyor olabilir ama bunlar Ağaoğlu'nun vinçleri değil. Bu kocaman kazulet binaların %90'ı LEED sertifikalı olacak. Yani yemyeşil binalar, içlerinde dikey bahçeleri, camlarını solar panelleri, kendi enerjilerinin bir kısmını belkide hepsini kendi üreten binalar. Trijenerasyonun en güzel örnekleri Seattle'da. Bizler gibi insanlar için şahane bir yer Seattle, bir mühendislik harikası!

Seattle deyince herkesin aklına Microsoft'tan sonra Pike place market geliyor. Burası 1907 senesinde bir tabiri caizse köylü pazarı olarak açılmış. Ancak şimdiler içinde kocaman bir balık pazarı, meyve-sebze satanlar, hediyelik eşya standları ve restoranlar var. Dünyanın ilk Starbucks'ı da burada bulunuyor. Logosu ve tasarımı tamamen eski halinde bırakılmış. Lakin buradan kahve almak için upuzun bir kuyrukta beklemeniz gerekiyor.
Bir sonraki durağımız Seattle Center içerisinde Ankara için Atakule neyse o kıvamda ikonlaşmış olan Space Needle'ı da barındırmaktadır. 1959 yılında Edward Carlson tarafından tasarlanmıştır. Carlson'ın 1962 yılında düzenlenecek olan ana teması 21. yüzyıl olan Seattle Dünya Fuarı için peçete üzerine yaptığı karalamardan ortaya çıkan Space Needle fikri, yapım aşamasında karşılaşılaşılan zorluklardan dolayı bir çok değişikliğe uğramıştır.Kulenin yüksekliği üst kısmında bulunan anten dahil 184.41 metredir. En üst katında bir restorant bulunmaktadır ve şahane şehir manzaraları görebileceğiniz bir gözlem kulesidir. Space Needle şehrin en önemli turistik mekanlarından biridir.Seattle Center şehrin bir çok etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde ayrıca EMP müzesini, yaz aylarında uğramışsanız müzikle dans eden sular eşliğinde çocukların çılgınca eğleneceği International Fountain'ı, Seattle Çocuk Müzesini, ve daha bir sürü bahçe, etkinlik alanı, yiyecek içecek yerlerini bulundurmaktadır. EMP'de ayrıca Seattle'in güzel çocukları Kurt Cobain ve Jimi Hendrix hakkında harika sergiler bulabilirsiniz.


1977'de açılan Seattle akvaryumu Amerika'nın 9. en büyük akvaryumudur. Bir çok farklı tür için sergileri olan akvaryumlar 12 farklı kategoridedir ve bunların her birinde farklı bir ekosistem vardır. Deniz yaşamına ilgisi olanların ve çocukların şahane zaman geçirebileceği bir yer. Şuradan ziyaret edebilirsiniz.
Hazır akvaryuma kadar gelmişken hemen yakınıdaki kocaman dönme dolabı da görürsünüz. 53.3 m uzunluğundaki kocaman dönme dolapta, yükseklik korkusu olmayanlar şahane şehir manzaraları yakalayabilir.


Seattle alışveriş konusunda oldukça fazla seçeneklere sahip. Downtown'da aradıklarınızı kolayca bulabileceğiniz gibi, Pike place market size farklı alternatifler sunacaktır. Bunun yanısıra birçok devasa alışveriş merkezine de sahip. Bunların hepsine alternatif olarakta bir araç kiralayarak kolayca ulaşabileceğiniz yaklaşık 40 dk'lık mesafe çılgın bir outlet mevcut. Fiyatların çok farklı olmasının ana nedeni outlet'in olduğun bölgenin kızılderili arazisinde olması ve bu bölgedekilerin vergiden muaf olması.

Seattle Center'dan Pike Place Market'e 10 dakikada, buradan da akvaryuma bir 10 dakikada daha yürüyebilirsiniz.  Yok yürümem diyorsanız, Seattle'da şehir içi ulaşım için, monoray ve otobüsler kullanılmaktadır. Şuradan bilet fiyatlarını ve ORCA kart hakkında bilgileri edinebilirsiniz. Bunların dışında çok yaygın bir şekilde Uber ve Lift kullanılmaktadır. Araç kiralamak isterseniz, havalimanında, Seattle Center'da ya da Downtown'da bir çok uluslararası araç kiralama firması hizmet vermektedir. Bu arada araç kullacaksanız, Türkiye trafiğinde edindiğiniz çakallık yeteneklerinizi geride bırakın. Polis hiç beklemediğiniz bir köşeden çıkıp totonuzu kesebilir. Onu da geçtim, kurallara uymayı seven, birbirine saygı göstermeyi bilen insanların olduğu bir trafiktesiniz keyfini çıkarın. Park levhasında herkes geri geri açılı park yapacak yazıyorsa siz de öyle yapın, nizamı bozmayın.Seattle'da 110V kullanılmaktadır (evet her yandan şaşkın yüzlü prizler bakacak size). Şarj aletleriniz için adaptöre ihtiyacınız olacak.


Volume 2'de görüşmek üzere!


No comments