Powered by Blogger.

Seattle part 2

Pioneer Square
Seattle’ın ilk mahallelerindendir. Bir zamanlar şehrin kalbiydi. Bu yüzden birçok önemli bina burada bulunur. Şehrin ilk sakinleri burada yaşamıştır. 1852'de beyaz insanlar buraya yerleşmeye geldiğinde burada yaşayan Kızılderili kabilesinin önderi Şef Si’ahl (Seattle) tüm insanların iyiliği açısından barışçıl bir yaklaşım göstererek beyaz insanların buraya yerleşmesine yardımcı olmuş. 1856'da ki Seattle savaşına kadar burada barış içerisinde yaşamışlar. 1865'de yerlilerin şehre girmesi yasaklanmıştır ve yavaş yavaş buradan gitmişlerdir. Bir çok farklı kültürün bir araya gelmesinin etkisiyle oluşan Seattle 1889 yılındaki büyük yangınla neredeyse tamamen yanmıştır. Küllerinden bir anka kuşu gibi yeniden doğmaya yemin eden Seattle halkı bugün Pioneer Square olarak bildiğimiz mahalleden başlayarak Seattle'ı yeniden inşaa etmeye başlamışlardır. Pioneer Square'de şehir planlamasının ilk adımları atılmıştır. Yangından önce genel olarak ahşap olan yapılan yasaklanmış, yeni yapılacak binaların dış duvarlarının taş ya da tuğla olması şartları getirilmiştir. Aynı zamanda yeni yerleşimde inşaa edilecek sokakların altında, hem şehir atıkları hem de sürekli karşılaştıkları sellerden korunmak için kocaman bir kanalizasyon sistemi kurulmuştur.Her ne kadar şu an küçük kardeşlerinin yanında minicik görünse de Seattle'ın ilk gökdeleni Smith Tower yine buradadır. 2014 yılında 100. yaşını kutladı. Pioneer square'i gezmek için farklı türde birçok tur düzenlenmektedir.

Downtown around 5th ave and Pine
Microsoft ve Boeing gibi ünlü şirketlere ev sahipliği yapan şehir merkezinde, birçok butik ve mağazaları bulabilirsiniz. Seattle şehir merkezinde bulabileceğiniz ünlü mağazalar Tiffany & Cartier, Luois Vuitton, Gucci gibi mağazalardır ve bunların yanı sıra harika kristal mağazalarıda mevcuttur. Burada çılgınca alışveriş yapabilirsiniz. Şehr,n bu kısmında çok güzel yemekler yiyebileceğiniz restaurant ve bar'lar bulunmaktadır.Lake Union
Lake Union başlarda çok mütevazi bir yer olmasına rağmen semtin belkemiğini oluşturan yenilikçi semt sakinleri burayı şehrin gözbebeği haline getirmişlerdir. Microsoft burayı kocaman şahane bir park haline getirmek için 30 milyon dolar yatırım yapmış. Alanda şimdi hepsi yürüme mesafesinde olacak şekilde tasarlanmış muhteşem restorantlar, ofisler, farklı bir çok iş yeri, apartmanlar vardır. Hem yaşamak, hem çalışmak hem de eğlenmek için tasarlanmış bu bu bölgede dolaşırken, etrafta biyologlardan evsizlere, evsizlerden teknoloji gurularına herkesi aynı anda görebilirsiniz. Gidin dolaşın, gölde kayak yapın, göl kıyısında biralarınızı yudumlayın, güzel yemekler yeyin, şehrin ve bu güzel kültürün keyfini çıkarın.University Village
Yok ben doyamadım alışverişlere diyorsanız burası aradığınız yer. Downtown'dan 10 dakikalık bir mesafede bulunan bu açıkhava alışveriş merkezinde 120'den fazla mağaza ve restaurant bulunmakta.

Bainbridge Island
Binlerce yıl boyunca Bainbridge adası Kızılderili bögesinin parçasıydı. Ada sahillerinde Kızılderililerin avlanma ve balık kampları vardı. 1972'de George Vancouver adaya ayak basan ilk Avrupalı olmuş. Fakat adaya ismini Charles Wilkes vermiş. Port Blakelly'deki dünyanın en büyük değirmeni 19. yüzyılda adaya yeni yerleşim çekmiştir. Su yoluyla seyehat'de Bainbridge adasının büyümesinde büyük etken olmuş. Bugün adanın nüfüsu 23 bindir. Ada sakinleri doğal yaşamı korumak için ellerinden geleni yapmaktadırlar.
Şehir hayatından kaçmak için şahane bir yer. Ulaşmak için de Seattle iskelesinden feribotla yaklaşık 35 dakikada geçebilirsiniz.

Discovery Park
Discovery Park, 2.16 km2 büyüklüğünde, Seattle’da bulunan bir parktır. Şehrin en büyük parkıdır ve 19 km’lik yürüyüş parkuru vardır. Yürüyüşünüzü yaparken harika dağ manzaralarıyla nefesiniz kesilecek, büyülü bir günün tadını çıkaracaksınız. Doğal yaşamla, masmavi sahillerin, kum tepeciklerinin tatlı uyumuyla büyüleneceksiniz. Çantanıza piknik eşyalarınızı atın ve doğanın tadını çıkarın.

Alki Beach Park
Alki Plajı Seattle şehir merkezinden yaklaşık 15 dakika uzaklıktadır. Bu bölge hem gün batımını hem de Seattle şehir manzarasını izlemek, fotoğraflamak için muhteşem bir nokta. Uzun zamandır özlediğim fish and chips lezzetine de burada kavuştum. Marination Mai Kai restaurant'ının bahçesininde muhteşem Seattle manzarası eşliğinde biralarınızı yudumlayabilirsiniz.


Vaktiniz olursa dünyanın en büyük binası olan Boeing fabrikasını mutlaka ziyaret edin.


No comments