Powered by Blogger.

Nasıl Hissettiğiniz Sizin ElinizdeYüz yıl olmuş son postumdan beri. Sadece yazı yazmaya değil, dünyaya kapadım kendimi bu arada. Sadece çalıştım, çalıştım.
Of ne çok çalıştım hem de.
Battığım batağın içerisinden bir tek çalışarak çıkabilirdim çünkü.

İş çoğaldıkça, stres çoğaldı. Stres çoğaldıkça, iş dağıldı. İş dağıldıkça, panik başladı. Ve sonrası kocaman bir zincirleme reaksiyon. Başarısız, yetersiz hissetmeler... Sonra bu yetersizliğin sadece çalışıp, geri kalan herşeyi çok sonraya bırakmaktan kaynaklı olarak tüm hayata yayılması. Daha da beter hissetmeler, depresyonlar, ağlamalar, uykusuz geceler...

Ha size ne tabi, onun farkındayım. Ama olur da hani sebeplenecek birisi olursa diye yazıyorum bunları. Uzman olduğumdan değil, sadece yaşadıklarımdan aldığım dersleri yazıyorum. 

Yardım almaktan korkmayın. Herkes her an sizin olduğunuzdan daha kocaman bir bok çukurunda olabilir. Bunu unutmayın. Burada bahsettiğim profesyonel bir yardım. Baktınız kendinizi toparlamayı beceremeyeceksiniz, bir uzmana başvurun, danışın. İçinizdeki güzellikleri, gücünüzü ortaya çıkarsın.

Sonra sakinleyince dönüp bir süre kendime baktım. Bir sürü yanlışlar yapmışım onu gördüm. Tüm dünyayı sırtıma almaya çalıştıkça altında ezilip kalmışım. Yardım istemekten de korkmayın. Etrafınız sizi seven insanlarla dolu. En küçük katkıları bile sizi çok rahatlatabilir. Herşeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

Düşünceleriniz sağlığınıza açılan kapının anahtarıdır. Onları gözlemleyin ve kötü düşüncelerin sizi ele geçirmeye çalışmaya zamanları tanımaya başlayın. Böylece kötü düşünceleri kovalamanız ve yerine iyilerini koymanız daha kolay olacaktır. Kalbinizin şefkate, ruhunuzun ise sakinlemeye ihtiyacı var. Kötü anıları, düşünceleri ardı sıra gözünüzün önüne getirirseniz sürekli panik yaratmış olursunuz.

Sağlığınız ve mutluluğunuz sizin elinizde. Bu düşünceye inandığınız zaman kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz. Kötü hissettiğiniz anlarda düşüncelerinizi gözden geçirin mesela. Neye odaklanıyordunuz? Dikkatinizi daha pozitif şeylere odakladığınızda göreceksiniz iyi hissetmeye başlayacağınızı. Kalbinizi her zaman mutlulukla doldurmaya çalışın. Çok mutlu hissettiğiniz anları yeniden kafanızda canlandırmaya çalışın. Panik bastığı anlarda ben hep kızımı ilk kucağıma aldığım anı tekrar yaşamaya çalışıyorum. O duyguyu yeniden yakalayabildiğim an kötü düşüncelerim, paniklerim, anksiyetelerim uzaklaşıp gitmeye başlıyor. Hayata ne için geldiğimi hatırlatıyor bana.

Karamsarlığa kapılıp beyninizin mutlu anlarınızı arşive kaldırmasına izin vermeyin.

Sevgiyle, huzurla, mutlulukla kalın...
No comments