Powered by Blogger.

10 Adımda Ruh Sağlığı Bozuk Birey Yetiştirme Rehberi

Selam Gençler!

Sağıma bakıyorum, soluma bakıyorum, sonra yine sağa, belki yine sola.

Şaşkınım! Evet hala şaşırıyorum, şaşırabiliyorum. Ne kadar çoğumuzun ruh sağlığı bozuk farkında mısınız?

Mesela ben. Ya da bir çok yakın arkadaşım. Ya da siz!Niye böyleyiz? 

Arada düzgün çocuk yetiştirmeye çalışan insanlar var. Durun! Yanlış yapıyorsunuz! Bu kadar ruh sağlığı bozuk insan arasında heba edeceksiniz bebelerinizi.

İşte size 10 adımda ruh sağlığı bozuk birey yetiştirme rehberi; buyrun.

1 - Yavrunuzu baskıcı bir toplumda yetiştirin. Türk toplumu buna gayet uygun mesela.

2 - Devlet düzeni en sabırlı insanı bile çileden çıkarabilecek bir ülkede yaşayın. Uzağa gitmeye gerek yok, Türkiye'de kalsanız yeter.

3 - Din hakkında her türlü sağdan soldan duyduğunuz şeye inandırın, ama sakın sorgulamasına, araştırmasına izin vermeyin. Mazallah açıp okursa çok fena kafası karışabilir. Okusa bile okuduğu dili bilmeden okusun, sadece okusun ama sakın anlamasın. Okuduğu kitapların tercümesinin, tefsirinin geyik olsun diye hazırlandığını sakın unutmasın.

4 - Yanında sürekli kadınları ezin, kötüleyin. Çocuğunuz kızsa 'eksik' olduğu kabullenmeli, yerini bilmeli, erkekse başka kimsenin hakkını gözetmeksizin her şey hakkıdır , paşadır, bilmeli.
Namusunu mutlaka iki bacağının arasında araması gerektiğini öğretin. Ama yalan söylesin, çalsın çırpsın, milletin hakkını yesin, bunlara sakın ses çıkarmayın.5 - Sabah uyanır uyanmaz televizyonun karşısına oturtun, çünkü o böylece akıllı durur, sizde rahatça kahvenizi içersiniz. Çünkü çocuğun akıllı olduğunun tek göstergesi sabit bir noktada durmasıdır.
Yaramazlık yaptığında, istediğiniz gibi davranmadığında dövün, azının üstüne üstüne vurun. Ziya Paşa ne demiş; nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir. Ha bir de tabi ki kızını dövmeyen dizini döver.

6 - Doğduğu andan itibaren kucağınıza alarak direksiyon başına geçebilirsiniz. Alışsın aşina olsun. Olmadı eşiniz ön koltukta kucağında çocukla oturabilir. Erkekse ortaokula başlar başlamaz mutlaka araba kullanmayı öğretin. Arabanızı kaçırıp, ehliyetsiz kullandığında bunu bir erkeklik göstergesi kabul edip övün.7 - Sakın kaldırımdan yürümeyi öğretmeyin, tarla misali yolun ortasından gidin hep. Kaldırım zaten çok işe yaran bir şey olsaydı memlekette daha fazla yerde görülebilirdi.

8 - Sürekli her yaptığına aferin deyin. Yemek için azını açınca, her adım attığında, kaydıraktan kaydığında. Unutmayın çocuğunuz üstün zekalı ve sürekli aferin denmesi gerekir. 

9 - Çocuğunuza sürekli pahalı oyuncaklar alın, pahalı kıyafetler alın. Ona sürekli daha da neler alacağınızı söyleyin. Böylece ona verdiğiniz değeri öğrenebilsin. Birlikte zaman geçirip, eğlenmek gibi yanlışlara zinhar düşmeyin. Daha da büyünce en pahalı hediyeleri ona kim alırsa, onun yavrunuzu en çok seveceğini kafasına kafasına kazıyın.

10 - Ve son ama çok önemli; sürekli yavrunuzu başka çocuklarla kıyaslayın olur mu? Şöyle iyice hırslansın. Sonra çocuğunuz diğer çocukların ağzını burnunu cimcikleyin, saçını çekince şaşırın.

İsterseniz sevgiyle, istemezseniz nasıl isterseniz öyle kalın.4 comments

  1. hahahah o karikatürü bilmiyordum süpermiş :D ayrıca hepsini not aldım üst düzey bir birey yetiştirmek için ihtiyacım olacak bunlara :) yine süper bi yazı bayıldım!

    ReplyDelete
  2. Tanrı bizi kem gözlerden korusun Mervik :D

    ReplyDelete
  3. Merhaba, blog keşif etkinliği sayesinde keşfettim sizi ve takipteyim. Bana da beklerim ;) Sevgiler…

    ReplyDelete